2010 Advisory Board Meeting

2010 Advisory Board Meeting

Posted: Nov 30, 1999 - Thu, Jun 10, 2010 - 12:43 PM
Author: Gilles Ouellette





SCGC Advisory Board Meeting

June 5, 2010 Mt. Juliet High School

 

Executive Board in attendance:

Donna McKinney - President,  Melissa Bailey - 1st Vice President,   Alan Rice - 2nd Vice President,  Kim England - Treasurer,  Rebecca Hope - Secretary

 

BOD in attendance:

Tony Cox (P), Troy Jones (CG), Jim Reed (P), Jeanna Rice (SR), Tim Vaughn (CG)

 

Staff in attendance:

Dave Coheley - Percussion Judge Liaison,  Gilles Ouellette - Contest Coordinator/CG Judge Liaison,

Dean Payne - Color Guard Coordinator,   Benja Russell - Percussion Coordinator

 

State Representatives in attendance: 

Rebecca Hope - Alabama, Troy Jones - Kentucky, Jeanne Rice - Tennessee

 

Welcome and introduction by Donna McKinney

 

Agenda Topics:

(Old Business)

 

Color Guard Coordinator Report given by Dean Payne, questions and comments taken from the floor and discussion held. 2010 field day survey results were presented and discussion held regarding education for students and unit directors.

 

Color Guard Contest Coordinator/Judge Liaison report given by Gilles Ouellette with the following topics being addressed in detail:  membership statistics, contest statistics, judging, areas of concerns and challenges during the 2010 season, suggestions for 2011, 2010 WGI/Circuit meeting report. Questions and comments taken from the floor and discussion held. 

 

Percussion Judge Liaison Report given by David Coheley with the following topics being addressed in detail: judge training, recruiting of judges, WGI judges, suggestions for 2011 season.  Questions and comments taken from the floor and discussion held.

 

Percussion Coordinator report given by Benja Russell with the following topics being addressed in detail: 2010 education and training, funding for 2011, scholastic unit/director training, addition of visual/design in training, suggestions for 2011.  Questions and comments taken from the floor and discussion held.

 

2010 Post Championships report given by Melissa Bailey with the following topics being addressed in detail: venue/facilities, accommodations/lodging, media/marketing, sponsorships/vendors, judges/catering, awards, 2011 recommendations. Questions and comments taken from the floor and discussion held.

 

Financial report given by Kim England, questions and comments taken from the floor and discussion held.

 

Scholarship report not submitted for review/discussion

 

Website Report given by Donna McKinney for Lance England, questions and comments taken from the floor.

 

(New Business)

 

2010 Proposals for Advisory Boards were presented and discussed with the following results (YES = Proposal sent to BOD for review, NO =  Proposal not sent to BOD for review)

 

2010-01 - Director of Finance Withdrawn

2010-02 - SCGC Hall of Fame  YES

2010-03 - State Representatives  Withdrawn

2010-04 - Chief Judge/Unit Mentor  YES

2010-05 - Championships spectator ticket price  YES

2010-06 - Moving on Up!  YES

2010-07 - Name Change  YES

2010-08 - Classification Change  YES

2010-09 - Most Improved Color Guard  Proposal dies due to lack of motion

2010-10 -  Contest Unit Storage facilities  Withdrawn

2010-11 - Lengthen time of Indep. B.  Withdrawn

2010-12 - IB to IAA class  Withdrawn

2010-13 - Minimum timing requirement for CG field day  Withdrawn

2010-14 - Warm up areas  Withdrawn

2010-15 - Contest finish time  YES with amendments

2010-16 - First appearance requirements  Proposal dies due to lack of motion

2010-17 - Contest Season YES with amendments

2010-18 - Percussion Sch. Marching B class  NO

2010-19 - Promotion procedure for percussion units  Withdrawn

2010-20 - Create percussion advisory board - Withdrawn

 

**BOD anticipates information being submitted from WGI over the summer may influence decisions regarding proposals which were submitted to the BOD for review.

 

BOD nominations were presented and floor was open for additional nominations.  Two additional nominations were made from the floor and accepted.  Advisory board voted with the following results:

 

Melissa Bailey, Kim England, Rebecca Hope, Donna McKinney were elected to serve two year terms as color guard representatives on the BOD.  Brian Glisson was elected to serve a one year term as color guard representative on the BOD. Mike Keeton and Alan Rice were elected to serve two year terms as percussion representatives on the BOD.

 

State divisions met to discuss/elect state representatives with the following results:

 

Alabama - Adrian Fitchpatrick

Kentucky - Troy Jones

Tennessee - Matt Caudill (also elected to serve as state rep BOD seat, two year term)

 

 

Meeting adjourned.